V prvom rade si je potrebné zdôrazniť, že pokiaľ budujete zbierku mincí a ste začiatočník, mince je najlepšie nečistiť vôbec. Čo ak sa predsa len o čistenie minci zaujímate?

Je dôležité myslieť na to, že akýkoľvek zásah môže byť nezvratný a mince môžete trvalo poškodiť či znehodnotiť. Prípadné čistenie mincí alebo ich konzervovanie by vás malo zaujímať až neskôr, keď budete mať dostatok informácii a skúseností so zbieraním mincí. Veľa podstatného sme zhrnuli v našom článku Zbierka mincí – 30 rád, ako zbierať mince ako numizmatik.
Čistenie mincí
Aký je správny postup?

Prečo by ste mince nemali čistiť vôbec

Akýkoľvek zásah môže byť nezvratný a mince môžete trvalo poškodiť či znehodnotiť. Aj bežná minca v pomerne peknom zachovalom a čistom stave sa môže pri čistení poškodiť alebo zničiť. Či už sa mincu chystáte len umyť vodou, aj to zvážte a za nás odporúčame radšej mincu nečistiť vôbec.

Pamätajte si: Akýkoľvek zásah môže byť nezvratný a mince môžete trvalo poškodiť či znehodnotiť.

Ako mať v zbierke čisté a krásne mince

Ideálne je mince už čisté, čo najzachovalejšie a v čo najlepšej kvalite do svojej zbierky už získať. Ak zbierate euromince z obehu, vyberajte si rovno také mince, ktoré túto definíciu spĺňajú. Aj z dlhodobé hľadiska sú práve takéto mince vždy najviac cenené.

Pokiaľ napriek tomu máte mincu, ktorá je špinavá a plánujete si ju nechať, môžete skúsiť mincu vyčistiť. Vždy však majte na pamäti, že akýkoľvek zásah môže byť nezvratný a mincu môžete natrvalo poškodiť či znehodnotiť.

Pamätajte si: Snažte sa do zbierky získať len čisté a zachovalé mince.

Teplá voda a mydlo – pozor, aké mydlo použijete

Základom pre čistenie mincí bez ohľadu na zloženie je vyčistenie pod prúdom teplej vody. Mincu stačí mať medzi prstami a veľmi jemne z jej povrchu odstraňovať prípadné nečistoty. V žiadnom prípade mince nedrhnite mechanicky prstami, nechtami, za nás neodporúčame ani hubku či kefku. Ak vyčistiť tak len pod prúdom teplej vody.

Pri použití mydla dajte pozor na jeho zloženie. Najmä zloženie s prísadami citrusov môže s mincami škaredo reagovať, najmä pri minciach medených. Ak si nie ste istý výsledkom, radšej mydlo nepoužívajte.

Teplá voda a mydlo môžu mincu odmastiť a zbaviť jej povrch malých nánosov, vďaka ktorým minca roky odolávala väčším nečistotám, chemickým zmenám či korózii. Tu je na mieste mincu správne zakonzervovať, o čom píšeme viac na konci článku.

Pamätajte si: Mincu len zľahka pretrite medzi prstami pod tečúcou vodou. Nepoužívajte tlak, žiadne pomôcky na čistenie a ideálne bez mydla. Ak už mydlo, tak pozor na jeho zloženie. Ak si nie ste istý výsledkom, radšej mydlo nepoužívajte.

Chemické a hĺbkové čistenie mincí

Spôsobov je viacero, líšia sa od mincového kovu, zloženia mince a podobne. Takéto čistenie by malo ostať len v rukách profesionálov z radov odborníkov. Na trhu sú síce rôzne prípravky na domáce čistenie mincí, my však neodporúčame mince čistiť.

Akýkoľvek zásah môže byť nezvratný a mince môžete trvalo poškodiť či znehodnotiť. Aj bežná minca v pomerne peknom zachovalom a čistom stave sa môže pri čistení poškodiť alebo zničiť. Čistenie je preto dobré nechať len na odborníkov a profesionálov vo svojom odbore.

Téma čistenia je rozsiahla a čistenie mincí sa líši od rôznorodosti mincových kovov, ale aj prípadných nečistôt. Môže sa jednať o hrdzu, špinu a iné. Viac o čistení na základe jednotlivých mincových kovov a postupov si pripravíme v niektorom z ďalších našich článkov.

Pamätajte si: Čistenie by ste mali nechať len na odborníkov a profesionálov vo svojom odbore.

Konzervovanie mincí

Už keď ste získali mincu, ktorá je v zachovalom stave, je čistá a možno aj so zvyškami razobného lesku alebo ste mincu vyčistili teplo vodou, prípadne aj mydlom, takáto minca je teraz náchylnejšia na zašpinenie, chemické zmeny či koróziu. Spôsobov je viacero.

Tu taktiež platí, že konzervovanie je ideálne nechať na odborníkov a profesionálov vo svojom odbore. Podobne ako čistenie mincí, aj konzervovanie je veľká téma. Viac o konzervovaní mincí si preto pripravíme v niektorom z ďalších našich článkov.

Pamätajte si: Aj konzervovanie by ste mali nechať len na odborníkov a profesionálov vo svojom odbore.