Či už máte mince, ktoré ste našli doma, doniesli ste si ich z dovolenky, dostali od rodičov alebo prarodičov. Prípadne ste sa rozhodli predať alebo rozpredať svoju zbierku mincí. Zmenila sa vám životná situácia, prehodnotili ste svoje zberateľské záujmy alebo zamerania. My vám v tomto našom článku chceme poradiť, kde predať mince najlepšie a najvýhodnejšie.

Dôvodov prečo sa chystáte predať mince môže byť veľa. Tento článok čítate zrejme preto, lebo sa zaujímate o možnosti, kde predať mince, ako zhodnotiť zbierku mincí a samozrejme získať za nich pre vás čo najviac, či už finančnú alebo inú protihodnotu. Tu musíme uviesť, my nie sme eshop, výkup mincí ani obchodník.
Kde predať mince
Ako ich zhodnotiť najlepšie

V tomto článku vám tak poskytneme prehľad, podľa nás, všetkých možností, aby ste si vedeli vybrať, prípadne si porovnať ceny za predaj mincí vo viacerých alternatívach ich prípadnej výmeny alebo predaja.

Numizmatické obchody

Aj u nás ich nájdeme v takmer každom väčšom meste. Často ich prevádzkujú dlhodobý zberatelia, ktorý sú odborníkmi na numizmatiku. Viete ich so svojou zbierkou navštíviť osobne alebo ich osloviť prostredníctvom ich webových stránok alebo emailu. Nie v každom obchode musí byť odborník, čo bude vedieť práve vaše mince a vašu zbierku čo najlepšie ohodnotiť, zvlášť ak sa jedná o menej bežné mince v našej oblasti.

 • Často ich prevádzkujú zberatelia a numizmatici, ktorí vedia mince čo najreálnejšie ohodnotiť,
 • cena za výkup môže byť jedna z najvyšších,
 • môžete ich osloviť aj prostredníctvom ich webových stránok alebo emailu.
 • Nie v každom obchode musí byť odborník, čo bude vedieť práve vaše mince a vašu zbierku čo najlepšie ohodnotiť, zvlášť ak sa jedná o menej bežné mince v našom regióne.

Bazoš a iná inzercia

Svoju zbierku môžete ponúknuť prostredníctvom inzercie a nechať si zasielať ponuky na jej odkúpenie alebo výmenu, už ako si nastavíte podmienky. Pre zvýšenie záujmu o vašu zbierku venujte čo najviac pozornosti priloženým fotografiám a čo najlepšiemu popisu vašej zbierky. Na inzercii môžete nájsť aj rôzne ponuky od kupujúcich na odkúpenie mincí či celých zbierok.

 • Rýchly spôsob ako dostávať ponuky na odkúpenie alebo výmenu,
 • venujte čas čo najpresnejšiemu popisu mincí a ich fotografiám, pre zvýšenie záujmu o vašu ponuku,
 • na inzertných portáloch môžete nájsť aj inzeráty obchodníkov a zberateľov, čo majú záujem o odkúpenie mincí alebo celých zbierok.
 • Nevýhodou môže byť väčší počet podvodníkov či nepoctivých obchodníkov, buďte obozretný a dobre zvážte každý krok pri prípadnej výmene alebo predaji.

Záložne

Ich výhodou je veľká dostupnosť v každom kúte krajiny. Asi nie je mesto, v ktorom by sme nenašli aspoň jednu. Tu sa však treba pripraviť, že ceny výkupu budú podstatné nižšie, keďže málokedy v týchto predajniach je odborník na numizmatiku a tak sú mince oceňované skôr hlbšie pod ich zberateľskú a trhovú hodnotu.

 • Nájdete ich takmer v každom meste,
 • vďaka tomu, že sú vo veľkom počte, môžete ich za krátky čas navštíviť aj viacero.
 • Často v nich nenájdete odborníka na mince či numizmatika a preto budú ponuky na odkúpenie skôr menšie.

Obchodníci s mincami

Ďalšou z možností môže byť vyhľadanie a predaj obchodníkom s mincami. Sú to často zberatelia, ktorých zaujíma viac zhodnotenie pri následnom predaji, chcú takto zhodnotiť svoje financie a sú tak medzi nimi aj investičný zberatelia. Nájsť ich môžete na rôznych inzertných portáloch, na burzách, numizmatických akciách alebo ich osloviť cez ich rôzne webové stránky.

 • Ich oslovením môžete získať ďalšie ponuky na odkúpenie mincí.
 • Aj keď sú medzi nimi často odborníci, ich záujem je často čo najvýhodnejšie nakúpiť, preto dobre zvážte komu a za akú cenu mince predáte.

Numizmatické spoločnosti a kluby

Často v nich nájdete veľkých odborníkov, ktorý sa vyznajú ako pri ohodnotení jednotlivých mincí, tak celej zbierky. Môžu vás pri predaji naviesť alebo nasmerovať, prípadne poradiť. Môžete medzi nimi nájsť aj prípadných záujemcov o výmenu alebo predaj časti či celej zbierky.

 • Často v nich nájdete zberateľov a numizmatikov, ktorí vedia mince čo najreálnejšie ohodnotiť,
 • prípadné ponuky na odkúpenie od jednotlivých členov môžu byť jedny z najvyšších,
 • môžete ich osloviť aj prostredníctvom ich webových stránok alebo emailu.
 • Nie v každom klube alebo spoločnosti musí byť odborník, čo bude vedieť práve vaše mince a vašu zbierku čo najlepšie ohodnotiť, zvlášť ak sa jedná o menej bežné mince v našom regióne.

Aukro alebo eBay

Tu je to, najmä ak s takýmto predajom nemáte skúsenosti, veľký risk. Na výslednú cenu má často vplyv veľmi veľa faktorov. Ako nový užívateľ bez histórie nemusíte byť dôveryhodný a veľa kupujúcich sa takýmto predávajúcim skôr vyhýba. Pri zadávaní predaja je dôležité mince čo najlepšie a podrobne popísať, nafotiť a uviesť všetky skutočnosti, ideálne aj pôvod mincí a dôvod ich predaja.

 • Vašu ponuku môže vidieť veľké množstvo záujemcov ako u nás, ale aj v zahraničí,
 • výsledná cena sa vďaka množstvu záujemcov môže dostať aj vyššie, ako by ste dostali pri predaji iným spôsobom.
 • Budeme si trochu protirečiť, ale je dôležité uviesť aj ako mínus fakt, že výsledná cena môže byť z rôznych dôvodov často aj nižšia, ako by ste dostali pri predaji iným spôsobom.

Numizmatické aukcie

Tieto často organizujú alebo spoluorganizujú rôzne predajne, obchodníci či numizmatické spoločnosti a kluby. Vedia vám pomôcť s ocenením, vytvorením ponuky a jej odprezentovaním.

 • Často v nich nájdete zberateľov a numizmatikov, ktorí vedia mince čo najreálnejšie ohodnotiť,
 • pomôžu pri zostavení ponuky a jej odprezentovaní,
 • sumy pri predaji často najlepšie zodpovedajú trhovým cenám,
 • môžete ich osloviť aj prostredníctvom ich webových stránok alebo emailu,
 • pri menej známom organizátorovi môže byť záujem o vaše mince či zbierku menší a výsledná suma nemusí zodpovedať vašim očakávaniam či reálnej hodnote.

Numizmatické burzy a akcie

Na týchto stretnutiach môžete nájsť niekoho z každej kategórie a to ako z radov prevádzkovateľov predajní a obchodov, obchodníkov, členov numizmatických spoločností a klubov, organizátorov numizmatických aukcií a ďalších. Na jednom mieste tak viete získať množstvo rôznych ponúk a možností, ako predať jednotlivé mince alebo celú zbierku.

 • Na jednom mieste môžete osloviť prevádzkovateľov predajní a obchodov, obchodníkov, členov numizmatických spoločností a klubov,
 • organizátorov numizmatických aukcií aj samotných zberateľov a nadšencov,
 • nadšenec z radov zberateľov a numizmatikov vám často môže dať jednu z najlepších ponúk na odkúpenie.

Predaj inému zberateľovi

Zvlášť, ak vám záleží na možno aj rokmi či desaťročiami vami budovanej zbierke mincí aký bude jej ďalší osud. Môžete skúsiť osloviť iných zberateľov a možno práve vaša zbierka doplní tú ich zbierku alebo dá podnet na jej rozšírenie. Ak ste sa zbieraniu sami venovali, určite máte zberateľov aj v okruhu vašich známych a priateľov.

Pri priateľskom predaji do rúk nadšenca tak najskôr môžete nadobudnúť dobrý pocit z toho, že vaša zbierka je v správnych rukách, bude sa v jej rozširovaní možno aj pokračovať, prípadne z času na čas sa viete o nej informovať alebo si ju prísť pozrieť.

 • Môže sa jednať o najlepší spôsob, ak vám záleží na tom, kde skončia vaše mince,
 • nadšenec z radov zberateľov a numizmatikov vám často môže dať jednu z najlepších ponúk na odkúpenie.

Kontaktujte nás

Napíšte nám aké mince chcete predať, prípadne pripojte rovno aj fotografie a možno vám budeme vedieť ponúknuť možnosť odkúpenia alebo vás nasmerovať pri prípadnej výmene alebo predaji. Kontaktujte nás prostredníctvom emailu na adrese info(zavináč)zberatelstvominci.sk.