Zbieranie mincí kombinuje históriu, kultúru a numizmatiku. Či už ste v tomto smere nováčikom, alebo sa už zbieraniu mincí venujete a chcete len získať viac informácii, pre vás všetkých sme si pripravili niekoľko rád, tipov a postrehov.

Pomôžeme vám tak získať viac informácií o tom, ako zbierať mince a ako si vytvoriť hodnotnú numizmatickú zbierku. Ak vytvorenie zbierky ešte len zvažujete, o to viac nás teší, že vám môžeme pomôcť naviesť vás správnym smerom. Snažili sme sa uviesť nielen prehľad toho najdôležitejšieho pri zbieraní mincí, ale aj o rady a postrehy od dlhoročných zberateľov.
Zbierka mincí
Radíme, ako zbierať mince

1. Získajte svoje prvé mince

Svoje prvé mince už zrejme máte doma, často sú to mince z dovoleniek, zahraničných výletov a podobne. Ďalšie môžete získať z okruhu rodiny, priateľov a známych. S minimom úsilia tak môžete získať základ svojej budúcej zberateľskej vášne. Tieto mince aj po rokoch ostanú vo vašej pamäti najdlhšie, pretože ste ich získali možno od rodičov, ktorí ich po desaťročia schovávali kdesi v skrini alebo ich získali od svojich rodičov, či dovolenky do zahraničia, na ktorú stále radi spomínajú.

2. Mince nečistite

Už keď máte svoje prvé mince, aj keď sú zašpinené alebo zašedlé, rozhodnote ich nečistite. Takýto zásah môže byť nezvratný a mince môžete trvalo poškodiť či znehodnotiť. Prípadné čistenie mincí alebo ich konzervovanie by vás malo zaujímať až neskôr, keď budete mať dostatok informácii a skúseností so zbieraním mincí.

3. Objavujte a skúmajte

Každá minca má svoj príbeh. Často stačí len googliť a o každej minci viete získať množstvo informácií. Mnoho z nich má za svojim vznikom viac alebo menej zaujímavý príbeh. Zaujímajte sa o mince, ktoré už možno máte alebo chcete získať.

4. Získajte základné znalosti

Skôr, ako sa pustite do vytvárania zbierky, zistite aký je rozdiel medzi mincou, medailou či žetónom. Veľa začínajúcich zberateľov často nepozná rozdiel medzi nimi, avšak je to zásadná vec. Získajte znalosti o tom, čo znamená revers, avers, nominál, patina a ďalšie.

5. Nezbierajte všetky mince sveta

Nechceme vás od vášho (možno nového) koníčka odradiť, ale veľa začínajúcich zberateľov robí chybu v tom, že zbiera všetko. Tu si však treba uvedomiť, že každým rokom pribudnú do obehu státisíce nových mincí po celom svete.

Aj v minulosti pribúdalo do obehu veľké množstvo mincí, nehovoriac o zbieraní podľa ročníkov, variánt a mincovní. Pokiaľ chcete vytvoriť skutočne hodnotnú zbierku o ktorej budete získavať aj potrebné informácie, určte si preto svoje numizmatické záujmy a ciele, ktoré budú reálne.

6. Zadefinujte si, čo chcete zbierať

Aj preto ako ďalšie si treba určiť, čo vlastne chcete zbierať. Vo svete aj u nás sa zberatelia najčastejšie zameriavajú na mince svojho územia, či už tie aktuálne v obehu pre ľahkú dostupnosť numizmatického materiálu, alebo mince platné v minulosti.

Ďalej sú to často mince okolitých krajín, určitej krajiny, mincovne, prípadne nominálu (zbierka len 1 korún, mariek, eur,…), zbieranie podľa témy (napríklad olympijské hry, šachy, fauna a flóra,…). Takéto zbieranie nie je príliš numizmatické a takáto zbierka bude mať aj v budúcnosti vždy menšiu hodnotu, ako ucelené zbierky.

7. Zbierajte aj euromince

Nie sme zástancami moderných mincí, zvlášť euromincí, ale treba si uvedomiť, že aj tieto mince budú raz len spomienkov na časy minulé. Podobne ako boli našimi minulými platidlami slovenské mince, československé mince, mince rakúska a uhorská a mnohé ďalšie. Vytvorenie zbierky euromincí je pritom vďaka dostupnosti mincového materiálu dostupné pre všetkých a to bez nutnosti mince kupovať.

8. Získajte vedomosti

Skôr, ako začnete vymieňať či rovno nakupovať mince podľa vášho zberateľského záujmu a cieľov, oboznámte sa čo najviac o minciach, ktoré plánujete zbierať. Vďaka odbornej literatúre sa môžete dozvedieť množstvo užitočných informácii, ktoré vám pomôžu ešte predtým, ako sa rozhodnete získať nové mince do vašej zbierky.

Môže sa jednať o upozornenia na časté dobové falzifikáty rôznych mincí, o rozdiely pri jednotlivých razbách rôznych mincovní a podobne. Katalógy obsahujú aj informácie o rozmeroch, váhe, zložení mincí, dobe platnosti a veľa ďalšieho. Ako prvé si zistite čo najviac informácii o minciach, ktoré už máte.

9. Zistite si ceny

Aj keď sa jedná zo začiatku možno len o koníček, myslite na svoju peňaženku. Rozdiely v cenách rôznych predajcov a obchodníkov môžu byť veľké. Tu pomôžu katalógy mincí s cenami. Viaceré vychádzajú aj u nás, tie majú pre mince z nášho územia uvedené ceny čo najviac reálne tým trhovým. Pri svetových katalógoch sú cenové rozdiely väčšie.

Viaceré katalógy sú dostupné aj online. Ceny rôznych mincí môžete aj vygoogliť, často tak nájdete spomínané online katalógy s cenami alebo ceny na stránkach ich predajcov.

10. Hodnotnejší kov nemusí znamenať vyššiu cenu

Aj keď je minca zlatá alebo strieborná, jej zberateľská či trhová cena nemusí byť vyššia ako cena mince z menej vzácneho či hodnotného kovu. Napríklad pri minciach Slovenského štátu rokov 1939 až 1945 je zinkový 5 haliernik niekoľkonásobne hodnotnejší medzi zberateľmi ako strieborná 10 koruna z rovnakého obdobia.

11. Pozor na falzifikáty

Nielen pre začínajúceho zberateľa môže byť problematické rozoznať falzifikát od skutočnej dobovej mince. Najmä ak zbierate už dnes neplatné mince alebo mince iných krajín.

Základom pre overenie pravosti mince je dôkladne premeranie všetkých rozmerov ideálne v desatinách milimetra a váhy v desatinách gramu. Tieto hodnoty si je následne potrebné porovnať s oficiálnymi hodnotami, ktoré nájdete napríklad v spomínaných katalógoch.

12. Začnite výmenou mincí

Než sa pustíte do nakupovania, skúste niektoré z mincí, ktoré už máte a nechcete alebo ich máte viac krát vymeniť. Môžete tak získať pre vás nové mince do vašej zbierky a pritom vás to nebude stáť peniaze. Aj tu platí, že skôr ako nejakú mincu ponecháte niekomu inému, mali by ste poznať jej hodnotu, taktiež si byť vedomý toho, čo za danú mincu získate.

13. Zbierajte len zachovalé mince

Najmä pri minciach posledného storočia a minciach mien, ktoré sú stále v platnosti a v obehu, zbierajte len mince bez akéhokoľvek poškodenia v čo najvyššej kvalite. Práve takéto mince budú vždy na hodnote len rásť a s nimi aj hodnota celej vašej zbierky.

Zachovalosť mincí sa najčastejšie určuje číselne a to 0/0, 1/1, 2/2 pričom 0/0 je minca v dokonalom stave a v maximálnej zachovalosti, stúpajúcim číslom je stav menej zachovalý. Mince v zachovalosti 3/3 a vyššej by sa v zbierke moderných mincí mali nachádzať len výnimočne. Čísla sú dve – pre každú stranu (revers a avers) jedno číslo. Pre čo najpresnejšie popísanie stavu sa používajú aj medzistupne ako 0-, 1-, 2-. Prípadné nedokonalosti ako sú rôzne ryhy, vrypy, hranky na okraji mince, dierka či uško alebo stopy po ich odstránení môžete uviesť slovom alebo skratkou.

14. Pri nákupe buďte obozretný

Ako sme písali vyššie, najprv získajte vedomosti. Informujte sa vopred o rôznych variantách, mincovniach, prevedeniach a samozrejme o cenách. K nákupu pristúpte vždy až vtedy, keď si budete istý, že minca je v kvalite a cene, ktorú ste ochotný akceptovať.

15. Poznačte si, kde ste mincu získali

Či už máte mincu darom od okruhu vašich blízkych, mincu ste získali výmenou alebo kúpou, aby bolo vaše zbieranie mincí nielen zhromažďovaním, ale malo aj trochu vedecký základ, zapisujte si. Najlepšie je vytvoriť si popisný listok pre každú mincu zvlášť, prípadne si do knihy prírastkov uviesť jednotlivé mince alebo kombinovať oba tieto spôsoby.

16. Radšej v malom

Ak už získavate svoje prvé mince, vždy radšej v malom a postupne. Vopred si naštudujte akú mincu chcete získať a k nákupu pristúpte až vtedy, keď si budete istý, že minca je v kvalite a cene, ktorú ste ochotný akceptovať. Pri nákupe jednotlivo si mincu dôkladnejšie skontrolujte a prezrite.

17. Buďte trpezlivý

Pri zbieraní najmä podľa mincovní či ročníkov čoskoro zistíte, že určité vzácnejšie a raritné mince je problematickejšie získať pre ich menšiu dostupnosť. Tu si treba uvedomiť, že zberateľstvo mincí nie je žiadny pretek. Ak daná minci nie je dostupná alebo je dostupná len v horšej kvalite, často stačí len vytrvať a mincu, ktorá vám v zbierke chýba, možno objavíte na najbližšej burze alebo u vášho obľúbeného obchodníka.

18. Vzdelávajte sa aj naďalej

Vzdelávanie sme už spomínali, ale je potrebné vo vzdelávaní a bádaní pokračovať aj naďalej. Numizmatika je vedný odbor. Aj keď už svoju zbierku postupne budujete, stále sa vzdelávajte a získavajte nové poznatky. Rozšírite tak svoje vedomosti, prípadne objavíte nové súvislosti a poznatky, ktorými možno aj vy prispejete v odbore numizmatiky.

19. Ak čistiť, tak len teplou vodou

Základom pre čistenie mincí bez ohľadu na zloženie je vyčistenie pod prúdom teplej vody. Mincu stačí mať medzi prstami a veľmi jemne z jej povrchu odstraňovať prípadné nečistoty. V žiadnom prípade mince nedrhnite mechanicky prstami, nechtami, za nás neodporúčame ani hubku či kefku. Ak vyčistiť, tak len pod prúdom teplej vody.

20. Svoju zbierku správne uložte

Základom je chrániť mince pred svetlom, vlhkosťou a prípadným výkyvom v teplotách. Pomôžete tak zabrániť ich prípadnému poškodeniu či znehodnoteniu.

Obľúbené sú kazety na mince, albumy na mince, obaly, mincové kabinety, platá na mince a ďalšie. Všetky z nich majú svoje výhody aj nevýhody a neexistuje univerzálna odpoveď ako svoju zbierku čo najlepšie uložiť. Taktiež môže mať každý z nás inú predstavu o tom, ako chce svoju zbierku zároveň prezentovať.

21. Zapisujte a katalogizujte

Aby vaša zbierka mincí bola viac numizmatická, každá minca v zbierke by mala obsahovať popisný lístok s informáciami o samotnej minci z katalógu, ale aj o mieste získania, prípadne ceny za ktorú ste mincu získali. Tieto informácie môžete viesť aj do knihy prírastkov pre jednotlivé mince alebo kombinovať oba tieto spôsoby.

22. Zachovalosť mince určite objektívne

Nielen pri nákupe, ale aj pri následnom popise vo vašej zbierke alebo predaji mince buďte pri určovaní zachovalosti mince maximálne objektívny. Okrem stupňa zachovalosti nezabudnite uviesť aj prípadné nedostatky ako sú rôzne ryhy, vrypy, hranky na okraji mince, dierku či uško alebo stopy po ich odstránení.

23. Myslite na zbierku aj ako na investíciu

Aj keď investičné hľadisko pri zbieraní mincí by nemalo byť na prvom mieste, je dobré myslieť aj to, že zbierka môže byť aj nemalou investíciou. Ani z tohto dôvodu netreba zabúdať na zápisky, katalogizovanie a správne skladovanie.

24. Navštevujte múzea a výstavy

Viaceré múzea vlastnia či spravujú krásne a rozsiahle numizmatické zbierky. Ich vystavovanie, prezentovanie či popisné štítky môžu byť skvelou inšpiráciou pre uchovávanie vašich mincí. Taktiež sa tak môžete priblížiť a prezrieť si veľa vzácnych mincí, ktoré sú žiaľ pre mnoho z nás z radov zberateľov pre ich vysokú hodnotu nedosiahnuteľné.

25. Učte sa od iných

Získajte priateľov v oblasti numizmatiky a zbierania mincí. Môžete tak zdieľať svoje skúsenosti, ale najmä získať cenné rady a informácie od iných zberateľov.

26. Dodržiavajte zberateľskú etiku

Neexistujú presne definované pravidlá, ale vo všeobecnosti sú to pravidlá každého slušného človeka a spoločnosti ako takej. Buďte slušný, ohľaduplný a pri nákupe, výmene či predaji nezneužívajte prípadnú neznalosť, nevedomosť či neskúsenosť na opačnej strane. Na prípadné nedostatky mince vždy upozornite.

27. Rozšírte vaše zberateľské záujmy

Pri kompletizovaní zbierky možno časom prídete do bodu, keď už nebudete vedieť získavať nové prírastky do vašej zbierky. Môže sa jednať o menej časté ročníky, vzácnejšie varianty, raritnejšie razby a podobne. Tu môžete pokračovať tým, že rozšírite vaše zberateľské záujmy o ďalšie oblasti, môže sa jednať o rozšírenie o ďalšie mincové obdobie, ďalšiu mincovňu, inú krajinu či štátne zriadenie a podobne.

28. Navštevujte numizmatické burzy

Numizmatické burzy, akcie, podujatia a stretnutia sú skvelým miestom kde nadviažete množstvo kontaktov. Navyše tu môžete mince získať, prípadne predať. Na našich stránkach pravidelne pridávame informácie o všetkých podujatiach na Slovensku, ale aj v zahraničí v časti

29. Vyhľadajte numizmatické organizácie

Podobne ako numizmatické burzy, aj rôzne organizácie vám pomôžu nadviazať množstvo kontaktov medzi zberateľmi. Taktiež tu môžete získať mince, ktoré vám v zbierke chýbajú. Viete sa tu podeliť o rady a získať veľa cenných a podnetných informácii.

30. Užite si to a bavte sa

V neposlednom rade nezabúdajte, prečo ste sa rozhodli pre budovanie svojej zbierky mincí. Aj keď má zberateľstvo často aj investičný zámer, aj tu platí, že všetko čomu sa venujete vás musí baviť.

Ak v závere nášho článku možno stále neviete, aké mince začať zbierať, môžete začať zbieraním euromincí, ktoré sú vďaka ľahkej dostupnosti mincového materiálu v obehu dobre dostupné. Výhody a nevýhody ich zbierania sme zhrnuli v článku Zberateľské 2 eurové mince – od každodenného platidla k hodnotnej zbierke.

Prajeme vám veľa zberateľských úspechov.